INTERJÚ

Garancsi István: ”Megengedhetetlen, hogy azonosíthatatlan emberek a pályán a játékosokkal szemben erőszakosan lépjenek fel”

A Győri ETO elleni Magyar Kupa visszavágót követő eseményekkel kapcsolatban klubunk tulajdonosa nyilatkozott a vidi-hu-nak.

Elegendő volt a mérkőzés óta eltelt idő ahhoz, hogy minden szempontból tisztán láthassunk az esettel kapcsolatban?
Próbálok hideg fejjel gondolkozni, és véleményt mondani a Magyar Kupa elődöntő utáni történésekről. Ahhoz, hogy racionálisan, a tanulságra összpontosítva tudjuk nézni az eseményeket, tisztázni kell néhány tévhitet. És ismerni néhány nagyon fontos szabályt. Az elmúlt években nagyon komoly változások - jogszabályi is - történtek a meccsek minél biztonságosabb megrendezhetőségének elősegítése érdekében. Egyértelműen látszik a pozitív változás. A kupavisszavágón olyan dolgok történtek, amelyek mellett nem mehet el szó nélkül senki sem. A tanulságokat, a jobbító szándék szellemében, le kell vonnia mindenkinek.
Az egyik legfontosabb tisztázandó tény: nem csak a játékvezetők, hanem a játékosok is hivatalos személyek. Így amikor a meccs utáni történésekről beszélünk, nem csak a játékvezetők védelmével kapcsolatos előírásokat kell szem előtt tartani. Az előírások ugyanígy, tisztán rendelkeznek a hazai és vendég játékosok, a szakmai stábok helyzetével kapcsolatban is.
Sajnálatos, hogy erről eddig senki sem beszélt. A szabályok alapján a játékosok ugyanolyan védettséget élveznek, mint a játékvezetők. A biztonsági szabályzatban foglaltak szerint nagyon szigorú előírások vonatkoznak a meccs rendezőire. A felvételeken egyértelműen látható, hogy a lefújás után nem csupán a játékvezető levonulását biztosító 2-3 személy tette a dolgát, hanem azonosítatlan emberek serege lepte el a pályát, és lépett fel erőszakosan a játékosokkal és a szakvezetőkkel szemben. Azért használom az azonosíthatatlan kifejezést, mert nem tudjuk, hogy ezek a személyek milyen feladatok ellátására kaptak felhatalmazást a mérkőzésen, rendelkeznek-e a szükséges képesítéssel, megkapták-e a megfelelő eligazítást arra vonatkozóan, hogy mire van jogosultságuk, és mire nincs. Egyszerűen nem értem a rendező klub hozzáállását sem. A szövetségnek pedig a biztonsági emberek túlkapásai ellen ugyanúgy fel kellene lépnie, mint ahogy tette ezt a szurkolók sportszerűtlen megnyilvánulásaival kapcsolatban. Azonosító számot nem viselő biztonsági ember se játékossal, se szurkolóval szemben ne léphessen fel. 

Ahogy a képen is látszik, a Biztonsági Szabályzattal ellentétben, nem mindegyik rendezői mellény hátulján található azonosító szám. A hatályos Biztonsági Szabályzat világosan kimondja, hogy: "a mellény első oldalára minimum 70 mm-es, hátsó oldalára legalább 100 mm-es fekete számokkal az azonosító szám kell, hogy feltüntetésre kerüljön."

Milyen eszközök állnak a biztonsági személyzet rendelkezésére az indulatok féken tartására?   
Az biztos, hogy teljességgel megengedhetetlen, hogy biztonsági emberek a játékosokkal szemben agresszíven, fenyegetően lépjenek fel. Számos szem-, és fültanú számolt be arról, hogy hogyan fenyegették meg a legvulgárisabb módon a Videoton FC játékosait ezek az emberek, és hogyan próbálták őket fizikai kontaktussal megfélemlíteni. Sajnos sok esetben az MLSZ fegyelmi büntetései sem segítik a tisztánlátást. Elég csak arra az esetre gondolnunk, amikor az április 17-i hazai meccsünkön hivatalosan bekerült a jegyzőkönyvbe, hogy a vendégcsapat nem tett eleget a biztonsági szabályzatban foglaltaknak. Ezért az előírásoknak megfelelően büntetést is kapott, melyet később rejtélyes okokból eltöröltek.

Milyen lépéseket kíván tenni ebben az ügyben?
Nagyon sajnálom a játékosaimat, hogy nem tudtam, tudtuk őket megvédeni a mérkőzés utáni példátlan eseményektől. Ezért most is elnézést kell kérnem tőlük. Ahhoz, hogy ilyen a jövőben ne fordulhasson elő, csak azt tudom ígérni nekik, hogy minden olyan lépést meg fogunk tenni, ami a játékosok megfelelő védelméhez, és az ügy igazságos kivizsgálásához szükséges. Tudom, hogy a látszat ellenére, a magyar labdarúgás jövőjéért aggódók többsége ugyanúgy gondolkodik, mint mi.

Beszélt az ügy óta Tarsoly Csabával, a Győri ETO tulajdonosával?
Nem hívott.

Jól látszik a képeken, hogy sem a rendezői mellény hátulján, sem az elején nem látható az azonosító szám!

   A HIVATALOS SZEMÉLYEK BIZTOSÍTÁSA

A mérkőzés hivatalos személyeinek parkolását, a számukra engedélyezett helyiségek felkeresését, a kijelölt útvonalakon történő biztonságos közlekedést és a szakmai tevékenységük végzését biztosítani szükséges. A hivatalos személyek biztosítása a zárt (őrzött) parkolóba történő megérkezéstől a mérkőzés végén a parkolóból történő távozásig történik. A hivatalos személyek védelmére kijelölt rendezők egyidejűleg más biztosítási feladatot nem láthatnak el.

Hivatalos személyek a mérkőzéseken:

 UEFA ellenőr (nemzetközi mérkőzéseken),

 JÁTÉKOSOK,

 JÁTÉKVEZETŐK,

 delegátusok,

 szövetségi képviselők,

 ellenőrök (szövetségi, biztonsági, dopping)           

1.) A hatályos Biztonsági Szabályzat szerint milyen követelményeknek kell megfelelnie a rendezők megkülönböztetett viseletének:

„(5) A sportrendezvényen részt vevő rendező szerv alkalmazottjának vagy a rendezőnek e minőségében és személyében külső megjelenése alapján azonosíthatónak kell lennie. Ebből a célból a rendező megkülönböztető ruhát, valamint rendezői minőségét, nevét és azonosító számát jól látható módon tartalmazó kitűzőt visel. Az azonosíthatóság elemei:

a) neon sárga alapú azonosíthatósági mellény a rendezők és neon kék alapú a vezetők számára;

b) a mellény első oldalára minimum 70 mm-es, hátsó oldalára legalább 100 mm-es fekete számokkal az azonosító szám kell, hogy feltüntetésre kerüljön;

c) a mellény első és hátsó oldalára elől és hátul minimum 70 mm-es fekete betűkkel a „rendező", vagy „vezető" felirat;

d) a kitűző minimum 90x55 mm-es méretben, rajta fehér alapon gépi, fekete nyomtatással minimum 5 mm-es betűkkel a vagyonvédelmi vállalkozás megnevezése, a rendező neve minimum 7 mm-es betűkkel és a rendezői minősége minimum 6 mm-es betűkkel.

e) fel lehet tüntetni a mellényre írva elől és hátul a vagyonvédelmi vállalkozás és a sportszervezet (szövetség) megnevezését minimum 50 mm-es fekete betűkkel, ez esetben a kitűzőn a vállalkozás megnevezését nem kell feltüntetni;

f) nemzetközi mérkőzések esetén a mellényre írva fel kell tüntetni a magyar megnevezés mellett a „STEWARD", vagy „SUPERVISOR" feliratokat is a c) pont szerint."

A felvétel bármely szakaszán észlelhető, hogy azonosító számmal ellátott mellénye csak néhány rendezőnek van. Ellenben kitűzőt és azonosítót senki nem viselt a rendezők közül, így nem lehetséges a rendezők beazonosítása sem.          

Hrutka János, korábbi válogatott játékos saját Facebook oldalán az alábbi "érdekességet" osztotta meg:

- Álljon itt a futballszerető facebook-olók egyik nagy kedvencének a mérkőzés utáni visszaemlékezésének szavai, melyet Nekem mondott a fehérvári busz előtt beszélgetve:

"az egyik biztonsági őr, elkezdett lökdösni, csapkodott miközben azt kiabálta felém:
Már régóta utállak Te h...e kö...g, b..d szájba a k...a anyá...t, mindjárt jól szájba is b...lak Te f..szopó!" - magasztos, kellő intellektussal párosítva, magáért beszél! Szomorú, hogy ilyen előfordulhat
- zárta Hrutka.


Author: Vidi.hu

Photo: vidi.hu

More news