Csapatunk fiatal kapusával készített bemutatkozó interjúnkban pályafutása kezdeti lépcsőfokairól, németországi tapasztalatairól, példaképeiről, egyetemi tanulmányairól és az elmúlt napok tapasztalatairól is beszélgettünk.
Pályafutásod eddigi részében jópár klubban szerepeltél már. Hogy érzed, melyek voltak a legnagyobb hatással a karriered fejlődésére?
A III. Kerületi TVE-t mindenképp ide sorolnám, ott nőttem fel a pályától öt percre és ott ismertem meg a legjobb barátaim jelentős részét, illetve nagyon jó nevelőedzőm volt. A Honvéd akadémiáján három évet töltöttem, volt olyan időszak, amikor a bátyám a volt a felnőtt csapat első számú kapusa, én pedig az utánpótlásban védtem, ketten együtt 10 évet töltöttünk a kispesti klubnál. A harmadik pedig mindenképp a Hansa Rostock, ahol két évet játszottam 2016 és 2018 között, az U19-ben, illetve a második csapatban, illetve néhányszor edzettem az első kerettel is. Nagy volt a kultúrsokk Németországban, de nagyon élveztem azt az időszakot.
Mik voltak a legfőbb kihívások, amikkel meg kellett birkóznod ilyen fiatalon külföldön?
Angolul és németül is beszéltem, az iskolában tanultam mindkettőt, de arra gyorsan rájöttem, hogy a Németországban beszélt német nagyon más, mint amit a suliban tanultunk, az elején nehéz volt megérteni is. Ettől függetlenül a beilleszkedéssel nem volt gondom, a jelenlegi Vidi-öltözőhöz hasonlóan az is nagyon befogadó társaság volt, így pár hét alatt teljesen beilleszkedtem. A német focit nem kell bemutatni senkinek, de amikor akadémistaként kimentem a nem is az első osztályban szereplő csapatunk bajnokijára és 26 ezer volt a átlagnézőszám, az megfogott. Közel 1000 kilométerre voltam Magyarországtól, egyedüli magyarként, de más külföldi fiatalok voltak rajtam kívül.
Bátyád a 183 NB I-es bajnokit a háta mögött tudó Kemenes Szabolcs. Mennyire szoros köztetek a kapcsolat és éreztél-e valaha terhet a miatt, hogy az ő öccse vagy?
A kapcsolat nagyon szoros köztünk, jó testvérek vagyunk. Az, hogy kapus leszek, 5-6 éves koromban dőlt el, balhátvédként mondhatni ügyetlen voltam és futni sem szerettem, a bátyám meg kapus volt, úgy voltam vele, hogy megpróbálom én is. Nyomást nem éreztem e miatt, inkább adta magát, hogy ha ő kapus, miért ne lennék az én is.
Rajta kívül kiket tekintesz kapusként a példaképeidnek?
Azt gondolom, hogy a világelitben játszó kapusok közül mindenkire lehet példaképként tekinteni. De nem is kell idáig elmennünk, mert én kiskoromtól kezdve NB I-es meccseken nőttem fel, és aki már az élvonalig eljutott, őket is példaképnek tekintettem, természetesen az első közülük a bátyám volt. A jelenlegi kedvencemnek Mike Maignant mondanám, a magyarok közül pedig Szappanos Petit emelném ki, aki csapattársam volt és nagyon sokat tanultam tőle.
Mikor vált egyértelművé, hogy a profi labdarúgókarrier igenis elérhető számodra?
Igazából mindig olyan akartam lenni, mint a bátyám, ő profi labdarúgó volt, ezért én is az szerettem volna lenni. A szüleim mindketten tanárok, így a tanulást sem hanyagoltam el soha, jelenleg is egyetemre járok, amit szeretnék is befejezni. A Budapesti Metropolitan Egyetemen tanulok designkultúra szakon, levelező képzésen.
Múlt hét pénteken érkeztél Fehérvárra. A 44-es mezt választottad, Veszprémben is ebben játszottál előtte. Van ennek a számnak jelentése számodra?
A számnak önmagában nincs, Veszprémben kaptam először ezt a számot, és láttam, hogy itt is szabad. Ott abszolút bejött, hiszen előre tudtam lépni, abban bízom, hogy itt is szerencsét hoz majd a 44-es mez.
A másfél éves veszprémi időszakodból egy évig Pető Tamás vezetésével dolgoztál. Milyen edzőnek ismerted meg őt, mennyit jelentett az ő személye a Vidi vonatkozásában?
Visszaugranék a Veszprém előtti időszakra, amikor egy-két évig hullámvölgy volt a karrieremben, a saját teljesítményemen is formaingadozást tapasztaltam és a csapatszintű eredmények sem jöttek. Ez a Veszprémbe igazolás után rögtön megváltozott, mert Tamástól és a stábjától olyan bizalmat kaptam, ami akkor nagyon kellett. E nélkül nem tudtam volna olyan teljesítményt nyújtani az elmúlt másfél évben, ami alapján most egy NB I-es kerethez csatlakozhattam.
Néhány napnyi közös munkán vagytok túl új csapattársaiddal, akikről nagyon pozitívan nyilatkoztál érkezésedkor. Mik a tapasztalataid az edzések után?
Tulajdonképpen még pozitívabban tudok róluk beszélni. Ugyanazt érzem, amit Nagy Geri említett a keddi interjújában, hogy az az ember érzése, mintha hónapok óta együtt dolgoznánk. Igyekeztem gyorsan felvenni az ő ritmusukat, kitapasztalni, hogy néz ki egy edzés, mikor fér bele egy-egy poén, bár ezeket rendre Geri kezdeményezi (nevet). Nagyon pozitív személyiségek a csapattársaim, ahogy az egész öltöző is, befogadó a légkör. Ilyen hangulatban lehet igazán jól dolgozni.
Miben más egy kapusedzés egy NB I-es csapatnál, mint egy NB III-asnál?
A csapatszintű edzéseknél a legnagyobb különbség a gyorsaság, a játék intenzitása. A kapusedzéseknél inkább az a tapasztalatom, hogy minden kapusedzőnek megvan a sajátossága, a saját módszerei, ami nem pozitív vagy negatív, hanem más. Nagyon élvezem Hegedüs Ferenc edzéseit, jó a hangulat, de ez nem megy a munka rovására.
A végére egy kicsit filozofikus kérdés: milyen számodra egy jó kapus?
A legjobb, ha nem kap gólt (nevet). A viccet félretéve, nyugodt, a mai labdarúgáshoz alkalmazkodva lábbal nagyon erős, és szerintem nagyon fontos az, hogy hogy kontrollálja a saját területét. Ez alatt értem azt is, ahogy a beadásokra, magas labdákra reagál, de azt is, ahogy irányítja a védelmet és felügyeli azt a területet, amiért nagyrészt ő a felelős.
Author: Óházy Bálint
Photo: fehervarfc.hu